Медитеранот зоврива: Сè поизвесен нападот врз Сирија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Американскиот носач на авиони “USS Harry S. Truman” во борбена формација со уште 7 воени бродови плови кон Блискиот исток, а разурнувачот “USS Donald Cook” веќе е пред брегот на Сирија.

 

Носачот на авиони, заедно со уште 7 воени бродови ќе ја замени моменталната помала група на бродови која што е предводена од разурнувачот “USS Theodore Roosevelt”.

 

Но, тоа што многумина повеќе ги загрижува е тоа што ракетниот разурнувач вооружен со 60 Томахавк ракети – “USS Donald Cook” е веќе пред сирискиот брег. Имено, постои конкретна можност токму овој разурнувач да го започне нападот на Сирија, на кој што подоцна ќе се придружат и остантите воени бродови и авиони.

 

 

Руските воени бродови ја напуштиле воено-морската база Тартус во Сирија поради безбедност, изјави руски пратеник. Се работи за 11 воени бродови на руската армија стационирани во тоа пристаниште.

Таму се стационирани и противракетни системи С-300 и С-400.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи