НАТО: употребата на хемиско оружје е закана за меѓународниот мир и безбедност

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Силно ја осудуваме употребата на хемиско оружје во Сирија, последниот случај беше застрашувачки. Тоа е закана за меѓународниот мир и безбедност, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

 

„Го повикуваме сирискиот режим и неговите поддржувачи да дозволат укажување меѓународна медицинска помош и меѓународни набљудувачи“, додаде тој.

 

Столтенберг ги повика виновниците за употреба на хемиско оружје да поднесат одговорност.

 

„Треба да ја заштитиме забраната за хемиско оружје“, истакна генералниот секретар на Алијансата.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи