Небезја: Нашите сили се во Сирија, ситуацијата е многу опасна

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Василиј Небензја, ги повика САД и нивните сојузници да се воздржат од воена акција против Сирија поради наводниот напад со хемиско оружје.

 

Тој истакна дека „итен приоритет е да се спречи опасноста од војна“.

 

Запрашан дали мисли на војна меѓу САД и Русија, Небензја за новинарите изјави дека Русија „за жал, не може да исклучи ниедна опција“.

 

Ги видовме пораките што доаѓаат од Вашингтон, тие се многу воинствени. САД знаат дека во Сирија се распоредени руски сили. Опасноста од ескалација е поголема отколку кога станува збор за самата Сирија, бидејќи нашата армија е таму… Затоа ситуацијата е многу опасна“, предупреди Небензја.

 

Тој вели дека е незамисливо Американците да нападнат цели во Сирија на кои се распоредени руски трупи. Амбасадаорот се надева дека во Сирија нема да дојде до точка од која нема враќање назад.

 

Небензиа, исто така, побара од Советот за безбедност на ОН да се состане повторно во петок на разговори околу можноста за западна воена акција.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video