Страшен пожар беснее во Сиднеј, стотици пожарникари се борат со огнената стихија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Неколу стотици пожарникари денеска го гасат шумскиот пожар кој избил во периферијата на Сиднеј, каде температурата е невообичаено висока за оваа доба од годината, соопштиле австралиските власти.

 

Полицијата сооштила дека е отворена истрага за причината на пожарот ој избувнал во саботата дозна напладне во југозападен Сиднеј.

 

Во пожарот изгореле 2.430 хектари шума додека околните домови се евакуирани, но ниедна куќа не е оштетена, наведуваат локалните власти.

 

Во Австралија овие денови е околу 30 степени Целзиусови, што е необично за есен во таа земја каде летото е топло и суво.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи