Бугарија бара Орце Камчев да биде нивен почесен конзул, Владата допрва ќе одлучува

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Амбасадата на Република Бугарија достави вербална нота за г-динот Орце Камчев да биде назначен за почесен конзул на Бугарија во Република Македонија.

 

„Во Министерството за надворешни работи од амбасадата на Бугарија пристигнато е барање. Во согласност со законските процедури во Република Македонија, Владата допрва ќе се произнесе по нивното барање“, истакна портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

 

Вербалната нота од Бугарската амбасада во Скопје била испратена  на 13 април, а во  Министерството за надворешни работи била заверена во архива на 17 април.

 

Од македонското Министерство  за надворешни работи потврдија дека добиле вербална нота од Бугарија во која го предлагаат за нивен почесен конзул во Македонија бизнисменот Јордан Камчев и пристигнало и  барањето за егзекватура (согласност на влада и дозвола што му се издава на странски конзул за вршење на конзуларни работи на определена територија во државата во која престојува).

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video