Над 13 милиони Сиријци имаат потреба од хуманитарна помош

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Над 13 милиони Сиријци имаат потреба од хуманитарна помош од меѓународната заедница, изјави еврокомесарот за хуманитарна помош и справуавње со кризи, Христос Стилијанидис.

 

Во изјава пред втората конференција на меѓународни донатори за Сирија во Брисел, тој нагласи дека хуманитарната ситуација во Сирија се влошува.

 

„Над 13 милиони луѓе од кои шест милиони се деца, имаат потреба од хуманитарна помош“, изјави Стилијанидис.

Тој додаде дека други два милиона Сиријци живеат на места до кои е невозможно да биде доставена помош.

 

Претходната донаторска конференција за Сирија се одржа во април 2017 година кога беа собрани шест милијарди долари. За обнова на Сирија се потребни најмалку 200-300 милијарди долари, објавија ОН.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи