ВИДЕО – Се рехабилитира патот за вештачкото езеро кај Прилеп во должина од 2.6 км

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Започна рехабилитација на патнииот правец за вештачкото езеро кај Прилеп во должина од 2.6 километри, што е под ингеренција на претпријатието за јавни и државни патишта, во корелација со локалната самоуправа.

 

 

„Инвестицијата е околу 20 милиони денари, од кои 10 милиони инвестира локалната самоуправа и 10 милиони јавното претпријатие за државни патишта. Ова е првата фаза од рехабилитација на овој потег Прилеп – вештачко езеро, при што се врши асвалтирање на овој дел. Втората фаза, каде што ќе се прават велосипедски и пешачки патеки, направен е проект кој во наредниот период ќе го реализираме“, изјави Илија Јованоски, градоначалник на Прилеп.

 

Втората фаза од рехабилитацијата на овој патен правец ќе започнела кон крајот на оваа или почетокот на идната година.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи