Јованоски : Вработувањата во образованието, детските градинки, јавните претпријатија не се моја надлежност

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски го избира својот тим врз основа на валидни критериуми за образование, стручност, компетентност и одговорност во работата. Според тоа, тој е и лично одговорен за ефектите од работата на новоизбраниот тим. Но, вработувањата во образованието, детските градинки, јавните претпријатија и Регионалната канцеларија на Стопанската комора на Прилеп, не се во моја  надлежност. Вели во писменото соопштение градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, кое доаѓа како реакција на прес конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

 

Реакцијата ја пренесуваме во целост.

 

Разбирливи се чекорите на ОК на ВМРО-ДПМНЕ преку вакви прес конференции да се обидува да ја девалвира мојата работа, во обид да ја  здобие повторно довербата кај граѓаните по постизборното фијаско.

 

Затоа во оваа пригода и ОК на ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните ќе ги известам повторно за дел од досега сработеното.

 

Од претходната гарнитура од ВМРО-ДПМНЕ, наследивме долг во Општина Прилеп од 3.5 милиони евра, пари од граѓаните кои што биле недомаќински, безобзирно и недоговорно трошени. Само за 6 месеци од моето доаѓање на градоначалничката функција, долгот е намален за милион евра, а проектите што ги ветив се реализираат чекор по чекор.

 

Во фаза на реализација се бројни проекти:

 

 • Дневен центар за деца со церебрална парализа;
 • Проектот за заштита на природното наследство „Маркови Кули“ (100.000 долари од УНДП);
 • Набавка на противпожарно теренско возило и опрема;
 • Адаптација на градинката во ОУ „Рампо Левката“;
 • Реконструкција на дел од патот што води кон Вештачкото езеро;
 • Проект за социјална мобилност финансиран со 550.000 денари.

 

Одобрување чекаат повеќе подготвени проекти:

 

 • За изготвување на техничка документација за урбанистички планови за селата: Селце и Оревоец;
 • За техничка документација за канализација во селата: Селце, Тополчани и Галичани;
 • Се подготвува локална стратегија за туризам;
 • Програма за енергетска ефикасност 2018-2020г;
 • Нов театар во Прилеп;
 • Спортско-рекреативен центар „Македонија“;
 • Гасификација;
 • Набавка на автобуси на погон на метан.

 

 

Општина Прилеп наскоро ќе аплицира:

 

 • Во АВРМ за ангажирање на 50 лица за одржување на комуналната хигиена и хортикултурно уредување на градот;
 • Во УНДП за времено вработување на 20 лица за обезбедување социјални услуги;
 • Во Програмата за локална и регионална конкурентност;
 • Во Швајцарската агенција за обнова и развој за средства наменети за форуми на заедниците, со општински буџет реализација на проекти, чиј приоритет го утврдуваат граѓаните.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи