МОН ги објави предлог-наставните програми за второ и трето одделение

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Ревизијата на наставните планови и програми заврши, подготвени се новите наставни планови и програми за второ и трето одделение, соопштија од Министерството за обраование и наука (МОН) објавувајќи ги предлог наставните програми.

 

Според предлогот на МОН, учениците во второ и трето одделение ќе учат по шест предмети: Мајчин јазик, Англиски јазик, Математика, Светот околу нас, Уметност и Физичко и здравствено образование.

 

Неделно и во второ и во трето одделение најмногу часови или секој ден, учениците ќе имаат по предметот Мајчин јазик. Четири часа неделно се предвидени за Математика, а по три часа неделно децата ќе имаат Уметност и Физично и здравствено образование. Англиски јазик ќе се изучува на два часа во текот на неделата.

За предметот Светот околу нас во второ одделение се предвидени по два часа неделно, а во трето по три.

 

Со ова вкупниот фонд на часови на неделно ниво во второ одделение треба да изнесува 19, а во трето 20 часа.

 

„Министерството за образование и наука бара и очекува од наставниците од одделенската настава, како и сите компетентни и заинтересирани лица, активно да се вклучат во процесот на градењето на новиот модел за основно образование и да достават свои критики, коментари и предлози за подобрување на новите наставни програми за второ и трето одделение“, пишува во соопштението.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи