Најмалку 74 луѓе загинаа во песочна бура

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Најмалку 74 лица загинаа, а голем број се повредени во силна песочна бура која ја погоди северната индиска држава Раджастан и Утар Прадеш.

 

Бирата ја наруши испораката на струја, уриваше дрјва, уништуваше куќи и убиваше стока. Многумина загинаа кога нивните куќи им се урнале додека спиеле, откако биле погодени од силни молњи.

 

 

Песочните бури се чести во овој дел на Индија за време на летото, но оваа бројка на жртви е невообичаена.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи