ВИДЕО – Галеријата на икони во Прилеп – уникатен бисер на нашето културно и црковно наследство

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Галерија на икони е отворeна во 2002 година и се наоѓа во објектот на т.н. „Баба Неделино училиште“. Овој објект инаку е првото женско училиште отворено во Прилеп кон крајот на 19 век, дотогаш немало дозвола девојчињата да се школуваат.

 

Секоја икона има своја посебна приказна, а во галеријата се наоѓаат 66 икони кои потекнуваат од прилепско. Најстариот експонат е фреската на Архангел Гаврил која потекнува од 12 век. Фреската потекнува од од манастирската црка од манастирот Свети Архангел Михаил, од населбата Варош, која се наоѓа под денешната црква.

 

Интересен е и деизисот на кој се претставени 12-те апостоли со Исус Христос, кој потекнува од 1535 година од црквата Свети Никола во село Зрзе и кој е насликан целииот на една штица. Тука е Ерусалимското платно, иконата на која Христос е нацртан во македонски народни носии, како и иконата на Свети Христофор нацртан со глава на животно. Во галеријата се чуваат и одеждите на првиот прилепски Архиепископ Г.Г. Ангелариј од 19 век.

 

Погледнете ги овие ретки икони кои може да се видат единствено во Прилеп, а ретко кој знае и дека постојат.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи