ВИДЕО – Еко акција во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Над 200 м3 градежен и комунален отпад биле собрани во денешната еко акција која ја организираше ЈКП „Комуналец“,јавните претпријатија од Прилеп и локалната самоуправа.

 

Од ЈКП „Комуналец“ – Прилеп иинформираат дека се чистело на повеќе локации и тоа : Хотел Салида на потегот кон Прилепска пиварница, тука чистеле екипите на ЈКП „Комуналец“, потоа патот Прилеп – Скопје, од потегот на хотел Салида до Лук Оил каде чистеле екипите на приватната фирма Изофаст и Водостопанство прилепско поле. Се чистело и на потегот кај влезот за село Ореовец, тука чистеле екипите на ЈКП „Водовод и Канализација“ и правеле одводен канал. Додека пак екипите на локалната самоуправа и другите јавни претпријатија ја чистеа локацијата на потегот на вештачкото езеро.

 

На годишното собрание на ЗЕЛС кое се одржало на 27 април била донесена одлука 5 мај да биде прогласен за ден на екологијата и сите општини требало на овој ден да организираат еко акции.

 

Еве дел од атмосферата како изгледаше акцијата во Прилеп.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи