Кливленд прв во конференциското финале

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print
Тимот на Кливленд е првиот кој обезбеди пласман во конференциското финален од НБА плејофот.
Вицепрвакот ноќеска го совлада Торонто со 128-93, со што ја доби полуфиналната серија со максимални 4-0 во победи.
Леброн Џејмс беше лидер на „Кавси“ со 29 поени, 11 асистенции и 8 скока. „Кралот“ забележа „трипл-дабл“ во три од четирите натпревари против Канаѓаните, а просечните индикатори во серијата му беа 34,0 поени, 11,3 асистенции и 8,3 скока. 33-годишната ѕвезда, исто така, им оддаде должна почит на остатокот од кошаркирате на Кавс, изразувајќи ја својата целосна вера во нивните способности.
„Никогаш не сум изгубил доверба. Јас едноставно сум таков. Верувам во тимот и верувам во моите соиграчи. Сите не закопаа живи во првиот круг, и јас само им кажав дека не можеме да победиме без да се поддржуваме меѓусебно. Јас само ги потсетив дека треба да бидат што е можно подобри и да ја завршат својата работа. Не можам да загубам верба во нив“, изјави Џејмс по четвртата победа над „Репторс“.
Противник на Кливленд во финалето ќе биде победникот од дуелот меѓу Бостон и Филаделфија во кој моменталниот резултат е 3-1 во победи за „Селтикси“, откако ноќеска Филаделфија забележа триумф со 103-92.
Потсетување дека во полуфиналето во Западната конференција шампионот Голден Стејт има предност од 3-1 против Њу Орлеанс, а со истиот резултат и Хјустон води во дуелите со Јута.
Ноќеска ќе се играат петтите натпревари.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи