Путин ја покажа својата нова лимузина

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Рускиот претседател Владимир Путин мина низ кремаљскиот плоштад во нова црна руски лимузина пред инаугурацијата во понеделникот, со што ја прекина досегашната пракса да користи “Мерцедес”.

 

Новиот модел, наречен лимузински Сенат  е еден од неколкуте модели развиени во рамките на проектот „Кортеж” и неговата употреба значи враќање во практиката на лидерите на советската ера во земјата, да се возат во церемонијални возила.  Лимузината, според информациите, има коњски сили од 598 и 4.4-литарски V8 мотор.

 

Лимузината е во процес на развој од 2013 година, а  за проектот се насочени 12,4 милијарди рубљи (197 милиони долари) државни средства. Производството започна минатата година. Новата лимузина, која е малку подолга од 6 метри, е дел од опсегот, наречен Аурус кој ќе вклучува и седан, наречен “Сенат” и MPV, наречен “Арсенал”, јави руската телевизија,   велејќи дека тоа се имињата земени од кулите на Кремљ.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи