Прилепчанец го „олесниле“ за 9.000 евра при обид да купи возило-бетон пумпа преку mobile.de

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

31 годишниот прилепчанецот Ф.И. го „олесниле“ за 9.000 евра сакајќи да купи возило-бетон пумпа преку mobile.de. Имено пред околу 30 дена Ф.И. на интернет страна „mobile.de“ забележал оглас на кој се продавало работно возило-бетон пумпа „Mercedes Benz Actors“, на кој имало и податоци за лицето за контакт Р.Б. и бил оставен контакт телефон и меил адреса. Тогаш Ф.И. остварил контакт со лицето Р.Б. кој се претставил како овластено лице на правното лице „MK EXKLUSIVE Gmbh“ од Р.Германија, во чија сопственост било возилото за продажба и преку меил  му испратил податоци за возилото односно примерок од сообраќајна дозвола.

 

„Случајот Ф.И. го пријавил во ПС Прилеп на 08.05.2018 година во 11.00 часот. На 19.04.2018 година пријавителот уплатил 9.000 евра и податоците од уплатата ги доставил преку интернет пошта на пријавеното лице и се договориле на 26.04.2018 година да остварат средба во Р. Германија. Пред договорената средба, пријавениот побарал дополнителни 10% од висината на продажната цена на возилото, со образложение дека за возилото имало заинтересирани купувачи кои нуделе повисока цена. Пријавителот не се согласил и побарал да му бидат рефундирани претходно уплатените парични средства. На 26.04.2018 година пријавителот се обидел да оствари контакт со лицето Р.Б. меѓутоа на посочената адреса не постоело правно лице. Оштетениот настанот го пријавил и на германските полициски служби“, информираат од МВР.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи