Хјустон и Голден Стејт финалисти на Западната конференција

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Хјустон и Голден Стејт се финалисти на Западната конференција откако победија со идентичен резултат од 4-1 против Јута Џез и Њу Орлеанс.

 

Хјустон Рокетс победи против тимот на Јута Џез од 112:102, а беше предводен од Крис Пол, кој постигна  41 поен, највисоки во кариерата во плеј-оф разигрувањето. Покрај Пол, во тимот на Хјустон разиграни беа и Пи Џеј Такер кој даде 19 поени, Џејмс Харден додаде 18 поени додека Донован Мичел реализира 24 поени и Алек Буркс постигна 22 поени.

 

Голден Стејт Вориорс го победи тимот на  Њу Орлеанс со 113:104 и си резервира финале на Западот четврта сезона по ред. Најзаслужни за победата беа Стеф Кари кој постигна 28 поени, Кевин Дурент даде 24 поени и Клеј Томсон додаде 23 поени. Кај поразениот тим, најефикасен беше Ентони Дејвис кој одигра маестрална партија со дабл-дабл учинок од 34 поени и 19 скокови.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи