ВИДЕО – Шведска започна со имплантирање на микрочипови за да не се носат лични документи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Илјадници Швеѓани имплантираат микрочипови под кожата за да не мораат да носат лични документи, електронски картички, па дури ниту билети за јавниот транспорт, пренесува „Бизнис инсајдер“.

 

Околу три илјади жители на скандинавската држава всадиле единечен микрочип со големина на зрно ориз во нивното тело, во последните три години. Ова технологија првпат била воведена во Шведска во 2015 година.

 

 

Употребата на микрочиповите веќе има практична примена, заменувајќи повеќе секојдневни предмети. Микрочипот во раката на Улрика Селсинг (28) ги замени електронската картичка со која таа ја отклучува нејзината канцеларија, како и членската картичка за фитнес-клубот што таа го посетува. Селсинг влегува во канцеларијата со мало движење на раката над електронска кутија што го регистира микрочипот, по што внесува шифра за отклучување на вратата.

 

Државната железница „Си Џеј рејлајн“ минатата година почна да го наплаќа превозот преку биометриски чипови.  Тестирањето на употребата на микрочиповите за извршување на платежните услуги, допрва треба да почне, со што тие наскоро би можеле да ги заменат и кредитните картички.

 

Швеѓаните покажаа подготвеност за користење на напредната технолигија, особено бидејќи поддржувачите на оваа практика не веруваат дека постои опасност од хакирање на чиповите.

 

 

Шведската компанија „Бионификен“ организираше „забави за имплантација“ во САД, Обединетото Кралство, Франција, Германија и во Мексико, на кои групи на луѓе имплантираа чипови во нивните раце, уште пред четири години.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи