Путин денеска го пушти во употреба Кримскиот мост

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Рускиот претседател, Владимир Путин, денска го отвори огромниот мост што Крим ќе го поврзува со Русија и ќе ја намали сообраќајната изолација на полуостровот што Москва го анектираше во 2014 година.

 

Кримскиот мост е долг 19 километри и чини околу 3,7 милијарди долари. Минува преку Керчкиот премин, кој Азовското море го раздвојува од Црното и ги поврзува полуостровот Керч на Крим со југот на Русија.

 

Засега мостот има четири сообраќајни ленти, а во најава се и две железнички пруги.

 

Путин изјави дека мостот ќе го интегрира Крим во рускиот транспортен систем и ќе создаде можности за економски развој.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи