Изложба: Ана Франк – историја за денес

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Младински образовен форум Ве поканува на церемонијалното отворање на патувачката изложба „Ана Франк – Историја за денес“ во вторник, 22.05.2018 година со почеток од 18:00 часот во ОУ Дом на култура „Наум Наумовски Борче“ во Крушево.

 

Изложбата ќе биде отворена за посетители до 10 јуни 2018 година од 08:30 часот до 16 часот, а влезот е бесплатен. Водичи на оваа изложба се млади волонтери – средношколци од СОУ „Наум Наумовски Борче“ кои поминале обука да ја раскажат приказната за животот на малата Ана.

 

Патувачката изложба „Ана Франк – Историја за денес“ е посетена од над пет милиони посетители во над четириесет држави во светот. Таа е една од најпознатите светски едукативни изложби кои се однесуваат на холокаустот и човековите права. Изложбата е составена од триесет и девет изложбени панели кои ја раскажуваат приказната за Ана Франк, истовремено раскажувајќи за Холокаустот и Втората светска војна. Прикажува фотографии од детството на Ана, подемот на нацизмот, погромот на Евреите и реакциите на луѓето. Се ова е раскажано преку животот на едно семејство.

 

Изложбата ја дополнуваат седум панели за домашниот контекст во периодот по Втората светска војна до денес. Овие панели се изработени од домашните експерти Мишо Докмановиќ и Бесник Емини.

 

Изложбата во Македонија е изработена и донесена во рамки на проектот „Хисторија, Историја, Повјест – Лекции за сегашноста“ кој е поддржан од Европската унија, а поддршка доби и од Министерството за надворешни работи, Министерството за култура, Министерството за образование и наука, Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија и Амбасадата на Кралството Холандија.

 

До сега, беше поставена во 18 градови, а ја посетија повеќе од 17 илјади посетители.

 

Проектот има за цел да го покрене вниманието и поттикне дискусија за настаните од блиското минато на Западен Балкан кои се причина за различни поделби и генерирање на конфликти во минатиот век. Преку промовирање на критичко размислување за настани од историјата и нивното значење во современото време и случувања, целта на Anna Frank House и партнерите е да се постигне помирување преку дијалог за заедничкото минато.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи