Нова ерупција на вулканот Килауеа на Хаваи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Вулканот Килауеа на Хаваите повторно еруптираше, а исфрлениот пепел достигнал висина од 9 километри.

 

Локалните медиуми јавија дека на исфрлањето на правта и пепелта и предходела силна експлозија. До експлозијата доаѓа по две недели вулканска активност и отворањето на 10 помали кратери кои исфрлаа лава. Уништени се најмалку 26 куќи.

Експлозијата траела само неколку минути, а концентрацијата на пепел била мала, рекол геофизичарот Мајк Поланд.

 

Кратерот на вулканот се наоѓа во националниот парк Хавајски Вулкан, кој е затворен од 11 мај поради опасност од посилна ерупција. Килауеа е еден од најактивните вулкани во светот.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи