Спречен напад во Франција, уапсени двајца браќа од Египет

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Колон изјави денеска дека властите спречиле напад со рицин и експлозиви и уапсиле двајца браќа со потекло од Египет.

 

Колон прецизира дека француските власти следеле екстремистичка активност на социјални мрежи и откриле двајца млади мажи „кои се подготвувале“ да извршат напад со експлозиви или рицин.

 

Тој додаде дека мажите се со потекло од Египет, но не го соопшти нивното државјанство ниту кажа детали за тоа каде и кога биле уапсени.

 

Според него, тие се обучувале како да го прават отровот рицин.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи