Комисијата за надворешна политика бара од МНР увид во списите за предлогот за името

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Собраниската комисија за надворешни работи денеска од Министерството за надворешени побарала списи за предлогот за решение на спорот за името што во саботата официјално го соопшти премиерот Зоран Заев – Република Илинденска Македонија, соопшти претседателот на оваа комисија Антонио Милошоски.

 

Во барањето потпишано од претседателот на комисијата Антонио Милошоски, се наведува дека за да се запазат принципите на инклузивност и отчетност наведени во ставот 8 на членот 6 од Законот за надворешни работи министерот во најкус можен рок треба да ги предаде сите барани списи.

 

„Многу е тешко да се изгради став кога немаме предлог и затоа сакаме како Комисија за надворешна политика да побараме од министерот за надворешни работи да ги достави списите на кои се базира овој можен предлог за да можеме да заземе став како пратенции и како Комисија за надворешна политика“, изјави Милошоски.

 

Пратеникот, кој доаѓа од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, изрази надеж дека министерот Никола Димитров ќе ги испочитува пратениците.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи