Лавата на Хаваи се слеа во Тихиот Океан, создава гасови опасни по здравјето

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Хавајските власти соопштија дека лавата од вулканската ерупција започнала да се влева во океанот што претставува голема опасност по здравјето на жителите, бидејќи создава отровни гасови и испарувања, кои го зголемуваат ризикот од оштетувања на белите дробови, очите и кожата.

 

Тоа се случува поради тоа што при влегувањето на лавата во морската вода се ослободува хлороводородна киселина и пареа полна со фини честички стакло.

 

 

Килауеа веќе две недели ослободува опасни гасови во околината на вулканот, а текот на лавата уништи многу домови и го принуди локалното население на евакуација.

 

Поголемиот дел од островот и остатокот од државата не се загрозени од вулканските активности, но ситуацијата може да се влоши доколку екплодира врвот на вулканот.

 

Научниците изјавија дека во саботата дошло до спојување на нова и повеќедецениска стара вулканска магма, што создало пожешка и потечна лава, која во широк тек се движи со брзина од околу 300 метри на час.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи