Левица поднесе кривична пријава до Заев за загрозување на уставниот поредок

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Левица поднесе кривична пријава до премиерот Зоран Заев поради загрозување на уставниот поредок на државата. Го осудуваат Заев за прифаќање на „Република Илинденска Македонија“ за севкупна употреба.

 

Според Димитар Апасиев, со официјалните изјави на премиерот од 17ти мај, државата е доведена во зависна положба од друга држава.

 

„Граѓанин кој ќе доведе државата во потчинетост од друга држава го сторува ова кривично дело. Се повикуваме на официјалните изјави на премиерот на Македонија и на премиерот на Грција. Со прифаќање на ерга оменс решение и изјавата дека ќе се стори сè да се прифати тоа, нанесена е штета и е доведена државата под зависност од друга држава. Бараме распит на пријавениот и процесуирање на случајот“, рече Димитар Апасиев од Левица.

 

Апасиев додаде дека предметот ќе се проширувал и против шефот на диполматијата, Никола Димитров за здружување и организирање, бидејќи и тој рекол дека се залага за решението.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи