Манчестер Јунајтед е најскапиот клуб во Европа

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Манчестер Јунајтед е најскапиот клуб во Европа, според извештајот на компанијата за бизнис услуги KPMG.

 

Истражувањето спроведено од 2015 до 2017 година ги опфати профитабилноста, правата за емитување, популарноста, спортскиот потенцијал и вредноста на стадионот на клубот.

 

Во анализата беа истражувани 32 тимови, а шест клуба од Премиер лигата се најдоа меѓу десетте најскапи.

 

Андреа Сартори, шеф на одделот за спорт и автор на студијата на KPMG, рече дека вкупната вредност на фудбалската индустрија се зголемила во изминатава година.

 

„Вкупниот раст се должи на три фактори, а еден од нив е зголемувањето на оперативниот приход на клубовите од 8%“, рече тој.

 

Топ 10 листата на најскапи клубови во Европа изгледа вака:

 

Манчестер Јунајтед  – 3,255 милијарди евра

Реал Мадрид –  2,92 милијарди евра

Барселона – 2,78 милијарди евра

Баерн Минхен – 2,55 милијарди евра

Манчестер Сити – 2,16 милијарди евра

Арсенал – 2,10 милијарди евра

Челзи – 1,76 милијарди евра

Ливерпул – 1,58 милијарди евра

Јувентус – 1,30 милијарди евра

Тотенхем – 1,29 милијарди евра.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи