Хјустон со „брејк“ израмни на 2-2 во дуелите со Голден Стејт

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print
Најдобриот тим од регуларниот дел на сезоната во НБА лигата екипата на Хјустон, оствари триумф на гостински терен кај шампионот Голден Стејт со 95-92 со што го израмни резултатот на 2-2 во победи во финалето на Западната конференција.
Иако домаќините на стартот на последната четвртина имаа и 12 поени предност, сепак гостите од Хјустон благодарение на одличната игра во одбраната периодот го добија со 25-12, доволно да се радуваат на победа.
Џејмс Харден со 30 и Крис Пол со 27 постигнати поени беа најефикасни во победничкиот тим, додека Кари постигна 28, а Дурант 27 поени за поразениот.
Следниот меч се игра на теренот на “Ракетите“ веќе во петок наутро (3 часот), по што одново серијата се сели во Сан Франциско,додека евентуалната мајсторка ќе се игра во Хјустон.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи