На 29 и 30 јуни по 44-ти пат ќе се одржи меѓународниот фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

На 29 и 30 јуни во Прилеп и на Рудина кај Долнени ќе екне грмотот на тапанот, звукот на гајдата и писокот на зурлата. Ќе се одрќи 44-тиот меѓународен фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“. Официјално Фестивалот ќе биде отворен на 29 јуни на камената бина на плоштадот „Александрија“ во Прилеп. По отворањето ќе настапат изведувачи на изворни инструменти ( гајда, тапан, кавал, кемане) и на изворни песни од Југозападниот дел на Македонија. В сабота, на 30 јуни, на Рудина кај Долнени ќе настапат изведувачи од целата земја.

 

Годинава се очекува да учествуваат околу 250 изведувачи на изворен мелос од цела Македонија. Претходно, од  25 до 29 јуни ќе се одржи и Семинарот за изучување на народни инструменти и песни.

 

„Навистина имаме огромен интерес и многу талентирани изведувачи на изворни инструменти и песни од сите краишта на земјава. Нашиот фолклор е вистинско богатство. Талентираните народни музичари ги има од сите генерации, од најмлади до најстари. Секоја година, овој пат, ни е тешко да го направиме изборот. Очекуваме околу 250 учесници на Фестивалот и покрај намалените средства за оваа година“, изјави уметничкиот директор и селектор на Фестивалот професор д-р Родна Величковска, која потенцираше дека во тек била селекцијата на учесниците од целава земја.

 

 

Секретарот на фестивалот Златко Лашкоски вели дека како најреномирана и единствена од ваков вид манифестација во земјава и годинава ќе го одржи високото реноме и покрај драстично намалените средства.

 

„Овој фестивал е единствен од ваков вид кој повеќе од четири децении ги негова основните цели: зачувување и негување, како и пренесување на новите генерации на богатото, вековно, национално изворно творештво. Не ретко сме се соочувале со скромни услови и средства, но сме излегувале на крај без да се доведува во прашање реномето и високиот квалитет на изведувачите на изворниот мелос. Годинава средствата од Министерството за култура се за 40 насто помали, но ние, малку ќе ја збиеме програмата, ама квалитетот безуасловно останува. Задоволство е да напоменам дека ја имаме и целосната поддршка  на локалните самоуправи на Прилеп и на Долнени, изјави Лашкоски.

 

 

Од 25 до 29 јуни во Спомен куќата на Фестивалот која е и етно-музеј во Долнени, ќе се одржи веќе традиционалниот семинар за изучување на изворни инструменти и песни. Семинарот ќе го држат етномузикологот д-р Родна Величковска и фолклористот  м-р Горан Василески.

 

„На семинарот ќе учествуваат над 10 млади, вљубеници во изворниот мелос. Ќе се обидеме да им ги пренесеме тајните за тоа како се свири на изворните инструменти и што е најважното во изведувањето на изворните песни. Ова мора да го одржуваме, има интерес кај младите генерации за пренесување и зачувување на долговековната  македонска фолклорна традиција“, вели Василески.

 

Фестивалот ќе ги прогласи и ќе ги награди најдобрите изведувачи и ќе ги додели Гран при наградата за најдобар целосен настап и гајдата на „Пеце Атанасовски“ за најдобриот гајдаџија што ја доделува општина Долнени.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи