Единствена Македонија: Мора да има одговорност за тоа што Македонците стануваат лица без државјанство

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Партијата Единствена Македонија пред пет дена на прес-конференција сподели со јавноста документи за, како што велат оттаму, скандал во кој актуелната власт ја бришела државјанската поврзаност на Македонците со нивната матична држава, Република Македонија.

 

„Управата за водење матични книги пет дена не одговара за скандалозното започнување да издава извод на родени во кои во графата државјанство е избришан зборот Република Македонија. Пет дена од Управата за матични книги, Министерството за правда, во чиј состав е оваа управа, владата, граѓанските активисти и невладините блиски до СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, целосен молк“, се наведува во партиското соопштение.

 

Од Единствена Македонија истакнуваат дека за вакво постапување на антимакедонска и антидржавна основа мора да има одговорност.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи