По 10 години автомобилските трки се враќаат во Крушево

За 4-ти и 5-ти август (сабота и недела) се закажани ридско-планинските автомобилски трки кои после 10 години ќе се одржат повторно на патот с. Острилци до Крушево.

 

Првата трка е закажана за недела (5-ти август) во 11:30 часот, а втората за 13 часот, додека ден претходно во 12 часот е закажан првиот тренинг.

 

Градоначалникот на Oпштина Крушево, Томе Христоски го изрази своето задоволство што после 10 години овие трки се враќаат во Крушево и очекува истите да се одржуваат секоја година.

 

„После 10 години ги враќаме автомобилските трки од село Острилци до Крушево и ќе се потрудиме овие трки да продолжат да се одржуваат секоја година. Со оглед на тоа што Министерството за транспорт и врски ќе го реконструира целосно регионалниот пат од Крушево до Демир Хисар, за наредната година ќе добиеме нов асфалт и со тоа подобри услови за натпреварувачите“, рече Христоски.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи