Шваjцарија: Репрезентацијата да биде без играчи со двојни државјанства

Facebook
Twitter
Email
Print

Однесувањето на швајцарските фудбалски репрезентативци од албанско потекло Ѓердан Шаќири и Гранит Џака на Светкото првенство во Русија, предизвика дебата во швајцарската јавност за играчите со двојни државјанства, а во Фудбалската федерација на Швајцарија размислуваат во иднина оние кои ќе играат за репрезентацијата да мора да се откажат од другиот пасош.

 

Швајцарските медиуми наведуваат дека Федерацијата е под притисок на јавноста и се наоѓа во ситуација да мора да дејствува.

 

Иако во швајцарската репрезентација играат фудбалери кои потекнуваат од повеќе држави, дискусијата беше покрената пред се заради однесувањето на Шаќири и Џака на Светското првенство во Русија.

 

Генералниот секретар на Фудбалската федерација на Швајцарија, Алекс Мишер, смета дека во иднина двојните државјани не треба да играат за репрезентацијата и дека мора да се одлучат за едно од државјанствата.

 

„Овој инцидент покажува дека постои одреден проблем во репрезентацијата на Швајцарија и мораме да го решиме под итно. Двојните државјанства создаваат проблем во сите сфери на швајцарското друштво, не само во фудбалот. Постојат социјални разлики и се прашувам дали Швајцарија може да постави некакви граници? Да претпоставиме дека нашата селекција ќе игра на следното СП каде ќе бидат и Босна, Хрватска, Албанија, како и некои африкански земји. Голем број од нив веќе ги направивме играчи за сите овие години и со тоа мора да се престане“, порача Мајшер.

 

Тој додаде дека во иднина Федерацијата ќе ги поддржува само младите фудбалери кои поседуваат еден пасош.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи