Фудбалскиот ас Несторовски, му го подари својот победнички дрес на градоначалникот Јованоски

Иднината на фудбалот во Прилеп и Македонија, беа тема на денешната средба во Општина Прилеп, на градоначалникот Илија Јованоски со прилепскиот интернационалец и македонски репрезентативец, Илија Несторовски.

 

Несторовски, којшто моментално настапува за италијанскиот „Палермо“ го запозна градоначалникот Јованоски со функционирањето на големите италијански и европски фудбалски клубови и со начинот на којшто, тие остваруваат соработка со властите во нивните земји, во правец на подобрување на спортската инфраструктура и градење на млади фудбалски таленти.

 

Според градоначалникот, нашиот сограѓанин, спортски ас, Несторовски и другите македонски интернационалци, се вистински спортски амбасадори ширум светот. Тие имаат непроценлива улога во промоцијата на македонскиот фудбал и на новите таленти од нашиот Прилеп и Македонија.

 

Во оваа пригода, Несторовски му го подари својот дрес со бројот и боите на „Палермо“ на градоначалникот Јованоски.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи