Над 200 мртви во поплавите во Јапонија, преку 50 се исчезнати

Facebook
Twitter
Email
Print

Вкупно 204 луѓе загинаа во поплавите во Јапонија, а 54 лица се водат како исчезнати, соопшти генералниот секретар на владата, Јошихиде Суга. Над 7.000 луѓе сѐ уште се наоѓаат во евакуациските центри, а голем број ги немаат ни основните намирници по најголемата временска катастрофа во последните 40 години.

 

За спасување на населението ангажирани се над 70 илјади војници, полицајци и пожарникари, на кои им се приклучија и 5.000 волонтери.

 

Во најголемите поплави во последниот половина век најмногу настрада Хирошима, каде што е урнат еден железнички мост, како и префектурата Ехиме на остворот Шикоку.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи