Над 200 мртви во поплавите во Јапонија, преку 50 се исчезнати

Вкупно 204 луѓе загинаа во поплавите во Јапонија, а 54 лица се водат како исчезнати, соопшти генералниот секретар на владата, Јошихиде Суга. Над 7.000 луѓе сѐ уште се наоѓаат во евакуациските центри, а голем број ги немаат ни основните намирници по најголемата временска катастрофа во последните 40 години.

 

За спасување на населението ангажирани се над 70 илјади војници, полицајци и пожарникари, на кои им се приклучија и 5.000 волонтери.

 

Во најголемите поплави во последниот половина век најмногу настрада Хирошима, каде што е урнат еден железнички мост, како и префектурата Ехиме на остворот Шикоку.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.