Метеоцунами го поплави брегот на шпанските летувалишта

Facebook
Twitter
Email
Print

Бранови слични на тие што ги предизвикува цунами ги поплавија плажите на шпанските летувалишта Мајорка и Менорка.

 

„Застрашувачки бран удри во познатото летувалиште Пуерто де Алкудиа во Мајорка, поплавувајќи ресторани и патеките покрај плажите“, пишува Индепендент.

 

Странските медиуми пишуваат дека овој феномен се нарекува „метеоцунами“ и е предизвикан од брзите промени на воздушниот притисок што резултира со ненадејно поместување на огромно количество вода и формирање големи бранови.

 

За разлика од обичните извори на цунами од импулсен тип, односно земјотрес, ефектите на метеоцунамито во морињата и океаните се во ограничен период, од неколку минути до неколку часа.

 

Цунамито и метеоцунамито се слични и не е лесно да се разликуваат.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи