Светски ден на животните: Во еден ден исчезнуваат од 50 до 150 видови

Денеска се одбележува Светскиот ден на животните, кој за првпат е одбележан на 4 октомври 1931 година на конвенцијата на еколози во Фиренца, за да се предупреди светот на загрозените животински видови и нивната лоша состојба во различни делови на светот.

 

Во тоа време овој ден се прославуваше како Свети Франциско Асишки, светецот кој е заштитник на животните и животната средина. Со текот на времето овој ден го загуби своето религиозно значење и веќе одамна претставува празник за сите љубители и заштитници на животните без разлика на верата и нацијата.

 

Со текот на времето прерасна во настан посветен за грижа на сите животни. Овој ден се одбележува во 68 земји ширум светот, првенствено за да се предупреди на проблемите со животните и да се подигне свеста во јавноста за односот на луѓето кон животните, во однос на фактот дека токму луѓето најмногу ги загрозуваат. Но и да се подобри односот кон животинските видови ширум светот, обезбедувајќи поддршка од поединци, групи и организации што се грижат за животните.

 

Заштитниците на животни предупредуваат дека и во најразвиените држави во светот со уредено законодавство постојат „срамни исклучоци на загрозување животни“ и наведуваат примери за шпанската корида, како и англиската традиција за лов со кучиња, што е забранета.

 

Според податоците на Меѓународната унија за зачувување на природата, на Земјата има повеќе од 40.000 загрозени видови животни, а секојдневно изумираат од 50 до 150 видови животни. Помеѓу видовите на животни кои се наоѓаат пред изумирање се морските желки, горилите, големите панди, китовите, слоновите, носорозите и тигрите.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи