Доделена Нобеловата награда за мир

Facebook
Twitter
Email
Print

Нобеловата награда за мир за 2017 година ја добија гинекологот Денис Муквеге, кој ги третира жртвите на сексуално насилство во Демократската Република Конго и Надја Мурад, јазидската активистка за човекови права, поранешна сексуална робинка на Исламската држава во Ирак.

 

Норвешкиот Нобелов комитет соопшти дека наградата е признание за ,,нивните напори да се стави крај на употребата на сексуалното насилство како оружје во војна и во оружени конфликти”.

 

Муквеге ги лечи жртвите од сексуално насилство во Конго и раководи со болницата Панзи во градот Букаву на истокот од земјата. Клиниката е отворена во 1999-та и годишно тука доаѓаат илјадници жени.

 

,,Муквеге пред се е обединувачки симбол, на национално и меѓународно ниво, на борбата да се стави крај на сексуалното насилство во војна и оружени конфликти”.

 

Надија Мурад го застапува јазидското малцинство во Ирак, бегалците, како и женските права глобално. Таа беше заробена во 2014-та година и ја силуваа џихадистите од Исламска држава во Мосул.

 

„Мурад, и самата жртвa на воените злосторства, одбива да го прифати социјалниот кодeкс кој бара жената да остане тивка и застрамена поради злоупотребите на кои била подложена. Таа покажа невообичаена храброст раскажувајќи го сопственото страдање и зборувајќи за доброто на другите жртви“.

 

Претседателот на Норвешкиот Нобелов комитет, Берит Рајс-Андерсен, им оддаде почит на двајцата добитници, истакнувајќи дека тие “ја ризикуваат својата лична сигурност, храбро борејќи се против воениот криминал и барајќи правда за жртвите”.

 

Како дел од наградата се доделуваат и 1.1 милион долари, кои ќе им бидат врачени на 10 октомври во Осло.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи