15 години затвор за поранешниот јужнокорејски претседател

Facebook
Twitter
Email
Print

Судот во Сеул го осуди Ли Мјунг-бак, поранешниот претседател на државата, на 15 години затвор поради корупција.

 

Ли беше обвинет дека примил околу 10 милони долари нелегални средства од компании. Тој ги отфрли обвинувањата и изјави дека истрагата е политички мотивирана. Седумдесет и шестгодишниот Ли беше претседател од 2008 година до 2013 година. Покрај затворската казна треба да плати и парична казна од 10 милони евра.

 

Ли е четвртиот претседател на Јужна Кореја кој ќе оди во затвор. Неговата наследничка Парк Геун-хје е затворена поради корупциски скандал. Таа беше сменета од функцијата во 2017 година.

 

Тој се наоѓа во затворот во Сеул од апсењето во март.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи