15 години затвор за поранешниот јужнокорејски претседател

Судот во Сеул го осуди Ли Мјунг-бак, поранешниот претседател на државата, на 15 години затвор поради корупција.

 

Ли беше обвинет дека примил околу 10 милони долари нелегални средства од компании. Тој ги отфрли обвинувањата и изјави дека истрагата е политички мотивирана. Седумдесет и шестгодишниот Ли беше претседател од 2008 година до 2013 година. Покрај затворската казна треба да плати и парична казна од 10 милони евра.

 

Ли е четвртиот претседател на Јужна Кореја кој ќе оди во затвор. Неговата наследничка Парк Геун-хје е затворена поради корупциски скандал. Таа беше сменета од функцијата во 2017 година.

 

Тој се наоѓа во затворот во Сеул од апсењето во март.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.