Започна седницата за уставни измени

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Собранието ја започна 61. седница на која ќе се расправа за Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

 

Пред почетокот на расправата, Илија Димовски од ВМРО ДПМНЕ побара точката да биде тргната од дневен ред, бидејќи како што рече Владата нема ниту изборен ниту референдумски легитимитет да предлага уставни измени.

 

За неговиот прелдог гласаа 39 пратеници, а 67 беа против. Потоа пратениците го изгласаа дневниот ред со единствена точка.

 

На седницат е присутен и екс лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски.

 

На матичната собраниска Комисија за уставни прашања во петокот по дводневна расправа, беа донесени заклучоци за пристапување кон уставни измени и Владата во рок од 15 дена да изготви нацрт-аманадмани и да ги достави до Парламентот. Поддршка за пристапување кон измените на Уставот дадоа пратеници на владејачкото мнозинство, додека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ гласаа против.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи