Шише вино продадено за рекордни 558.000 долари

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Шише вино „Romanee-Conti“ од 1945 година е продадено на аукција на Сотбис во Њујорк за рекордни 558.000 долари, што претставува нов светски рекорд. Крајната цена е 17 пати повисока од првичната понуда од 32.000 долари, соопштија од аукциската куќа.

 

Romanee-Conti е најпознатото вина од француската област Бургундија, а продаденото шише е едно од 600. примероци произведени таа година.

 

Досега рекордот го држеше шишето вино „Chateau Lafite Rothschild” од 1869 година, кое е продадено за 233.000 долари на наддавање во Хонк Конг во 2010 година.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи