Во Скопје одбележан Светскиот ден на џудото и роденденот на неговиот основач Џигоро Кано

По повод 28 Октомври Светскиот ден на Џудо Спортот и роденденот на основачот на џудото, Џигоро Кано, денес во Скопје се одржа свечено одбележување на истиот. На овој настан покрај претставниците на телата и органите на ЏФМ присуствуваа околу 200 џудисти од клубовите од Македонија, претставници од Агенција за млади и спорт, Македонскиот Олимписки Комитет, Министерот за образование, посебниот советник за спорт во кабинетот на Претседателот на Владата на РМ, како и претставници на неколку амбасади во РМ меѓу кои Амбасадорите на Русија и Јапонија во РМ.

 

На овој настан џудистите ги презентираа своите вештини пред присутните, а особен интерес предизвика презентацијата на Џудо Катата, Наге Но Ката, од страна на ветераните од ЏК „Сеишин“ од Прилеп, Киро Здравески и Маке Спиркоски.

 

ЏФМ додели плакети, признанија, дипломи и благодарници за учество и посебен придонес во џудо спортот на поголем број правни, физички лица како и спортски работници.

 

 

Prezentacija na NAGE NO KATA od strana na veteranite na klubot Seishin. Vaka se prezentiraat I dokazuvaat tehnikite I principite na judo sportot. Ova pretstavuva primer za site generacii!!! CESTITKI.

Posted by Judo Club Seishin on Sunday, October 28, 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи