Венеција целосно под вода по вчерашното невреме

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Италија се бори со силни ветрови и поројни дождови, што го сменија и вообичаениот лик на Венеција.

 

Зголеменото ниво на вода ги поплави славните плоштади и шеталишта и властите велат дека 75% од градот моментално е под вода. Централниот плоштад „Свети Марко“ беше затворен вчера, откако нивото на водата ја достигна критичната точка од 156 сантиметри, што е четврто највисоко ниво регистрирано во историјата.

 

И покрај тоа, голем број луѓе, како туристи, така и локални жители, не дозволија ова да им го упропасти денот, па облекоа високи гумени чизми за да се пробиваат низ водата. На некои места се поставени и дрвени штици за полесно поминување.

 

 

 

Метеоролозите најавуваат дека лошото време ќе продолжи, па властите ги предупредија граѓаните да бидат подготвени за дополнителни прекини во сообраќајот и услугите.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи