Во Замбија пронајден смарагд вреден 2 и пол милиони долари

Огромeн и исклучително редок смарагд вреден 2,5 милиони долари беше пронајден во рудник во Замбија.

 

Станува збор за 5,655 каратен скапоцен камен тежок 1,1 килограм, кој е наречен Инкаламу, што значи „лав“ на локалниот јазик Бемба. Смарагдот го пронашле геологот Дебапри Ракшит и рударот Ричард Капета на 2. октомври во рудникот Кагем, кој е претежно во сопственост на компанијата „Гемфилдс“ со седиште во Лондон.

 

Имиња добиваат само најголемите и највредни скапоцени камења. Смарагдот Инсофру односно „слон“, пронајден во 2010 година имал 6,225 карати.

 

Инкаламу е речиси двојно поголем од најголемиот дијамант во светот, наречен Кулинан, пронајден во 1905 година во Јужна Африка.

 

Смарагдот ќе биде продаден на приватна аукција во Сингапур во овој месец, а 10 отсто од вкупниот износ ќе бидат донирани во проекти за заштита на дивите животни во Замбија и Мозамбик.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи