По 10 години Македонија и Грција повторно ги обновуваат директните авиолетови

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Македонија и Грција денеска, по повеќе од една деценија го обновуваат директниот лет на релација Скопје, Атина. Ова авиорелација постоеше од 2003 до 2007 година, но беше прекината откако претходната влада на ВМРО ДПМНЕ го наименува аеродромот во Скопје во „Александар Велики“.

 

Сегашната влада го преименува во Меѓународен аеродром Скопје во февруари во знак на добра волја. Летовите ќе бидат два пати неделно. Според скопскиот аеродром, грчката авиокомпанија „Aegean Airline“ ќе има двенеделни летови почнувајќи од денес.

 

Вицепремиерот Бујар Османи и заменик министерот за европски прашања Јоргос Катругалос ќе бидат на свеченото отворање на првиот лет после десет години од Атина за Скопје утре во 18.55 минути а делегацијата која ја предводи Османи со тој лет ќе се врати во Македонија.

 

Тие претходно во Атина ќе разговараат за за билатералните односи, Договорот од Преспа и обврските од него.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи