Рекордно високи бранови регистрирани во Дубровник

Хрватскиот хидрографски институт (ХХИ) измерил рекордно високи бранови во Ровињ, Сплит, Плоче и Дубровник, но сепак највисоките се забележани во Дубровник, со висина од над девет метри.

 

Највисокиот бран бил измерен кај Дубровник во близина на островот Св. Андрија, а неговата висина изнесувала 9,03 метри, пренесе агенцијата „Хина“.

 

Во акваториумот Ровињ пак висината на брановите достигнала осум метри.

 

„Собраните и обработени податоци ќе помогнaт да се зголеми безбедноста при пловидбата во наведените подрачја, посебно при издавањето на безбедносни предупредувања“, се наведува во соопштението на Хрватскиот хидрографски институт.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.