Рекордно високи бранови регистрирани во Дубровник

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Хрватскиот хидрографски институт (ХХИ) измерил рекордно високи бранови во Ровињ, Сплит, Плоче и Дубровник, но сепак највисоките се забележани во Дубровник, со висина од над девет метри.

 

Највисокиот бран бил измерен кај Дубровник во близина на островот Св. Андрија, а неговата висина изнесувала 9,03 метри, пренесе агенцијата „Хина“.

 

Во акваториумот Ровињ пак висината на брановите достигнала осум метри.

 

„Собраните и обработени податоци ќе помогнaт да се зголеми безбедноста при пловидбата во наведените подрачја, посебно при издавањето на безбедносни предупредувања“, се наведува во соопштението на Хрватскиот хидрографски институт.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи