Препорака за одземање на мандатот на Груевски

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Комисијата за мандатно имунитетни прашања со мнозинство гласови му препорача на Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски, врз основа на добиено известување од судот дека пратеникот е осуден на две годни затвор. „За“ гласаа пет члена на Комисијата од парламентарното мнозинство.

 

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија Комисијата. Пратеникот Трајко Вељаноски рече дека се работи за монтиран политички процес.

 

Сашо Василевски од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ пак кажа дека тие ќе гласаат против одземање на мандатот на Груевски.

 

Извештајот и одлуката на комисијата ќе биде пратена до претседателот на Собранието Талат Џафери, кој според Деловникот треба да ја стави одлуката на наредната собраниската седница.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи