Прилепчаните Мери Мирческа и Александар Стојкоски ќе трчаат на Мон Блан

Младите прилепчани, Мери Мирческа и Александар Стојкоски, ќе ги претставуваат Прилеп и Македонија на најпрестижната светска трка во планинско трчање во Шамони, Франција, во подножјето на „покривот“ на Европа, Мон Блан.

 

Трката што ќе се одржи на 30. aвгуст 2019 година, е во должина од 171 километри и во организацијана Меѓународната Асоцијација за Трчање во Планина (ITRA).

 

Инаку, во изминатите три години Мирческа и Стојкоски имаат учествувано на повеќе трки во земјава и странство, со што се стекнале со доволен број на поени за учество на трката UTMB(Ultra Trail du Mont Blanc)во Шамони, Франција.

 

Мери Мирческа и Александар Стојкоски, се добитници на Третоноемвриска награда за спортски достигнувања последователно во 2016 и 2017 година. Двајцата се рангирани како најдобри планински тркачи во Македонија, соодветно во женска и машка категорија со највисоко ниво на поени.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи