Најстариот цртеж од животни е пронајден во пештера во Индонезија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Научниците го пронашле најстариот цртеж од животни, црвена силуета која наликува на бик, на ѕидот на една запоставена пештера во Индонезија, се вели во списанието Nature.

 

Тој цртеж е стар најмалку 40 000 години и е нешто постар од сличните слики во пештерите на Европа, за кои експертите веруваа дека се први такви креации во човечката историја.

 

Со датирање на новопронајденот цртеж во Индонезија, заедно со други цртежи пронајдени во Југоисточна Азија, сведочат дека првото фигуративно сликарство постоело во Европа и Азија во исто време.

 

Истражувачите исто така анализираат отпечатоци од прсти и цртежи со луѓе пронајдени во пештерите на островот Борнео.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи