Зелена нафта земјоделците ќе добијат во 2019

Facebook
Twitter
Email
Print

Расчистени дилемите кога стартува зелената нафта. Иако беше најавувана и земјоделците ја очекуваа пред стартот на есенската сеидба сепак останува за прв пат зелена нафта земјоделците да добијат во 2019.

 

Оваа есенска сеидба е една од најлошите и најскапите заради екстремната суша која не се памети со децении. Во почвата недостигаат преку 100 литри на квадратен метар врнежи што потрошувачката на нафта на тракторите ја прави како да се ора по асфалт.

 

Вкупната сума на пари предвидени за зелената нафта се уште не е дефинирана но проценките се дека пари на сметка за зелена нафта ќе добијат околу 50 илјади земјоделци.

 

Крајните пресметки за висината на парите кои ќе легнат на посебни дизел картички за земјоделците ќе зависат и од моменталната цена на дизелот кога ќе се пресметува распределбата на оваа субвенција.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи