Груевски во петокот требаше да се јави на издржување на затворската казна во затворот во Шутка, но побегна во Унгарија. Информацијата на неговото заминување во Унгарија тој вчера ја објави на својот Фб профил, а подоцна беше потврдена и од МВР. Во моментов полицијата има распишано меѓународна потерница по него.