Државни првенства во пинг-понг за млади категории во Прилеп и Штип

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во организација на Федерацијата за училишни спортови и ППФМ во петокот во Штип се одржа Државното првенство во пинг понг во конкуренција на средни училишта.

 

На првенството учествуваа ученици од сите средни училишта од цела Македонија.

 

Системот на натпревари беше организиран на тој начин што учесниците во првата фаза играа во групи според репасаж систем, при што двајцата најуспешни во секоја група го продолжуваат натпреварувањето во втората фаза на директни елиминации.

 

Пласман машка конкуренција:

 

 1. Александар Рикалоски
 2. Дамјан Стојчев
 3. Тоше Волканоски
 4. Леонид Гошев

 

Пласман женска конкуренција:

 

 1. Ана Стојановска
 2. Бојана Михајловска
 3. Ива Димитриевска
 4. Добринка Сотирова

 

Во Прилеп на 18 ноември во организација на ППФМ и ППК Младост 96 од Прилеп, во спортската сала на СОУ Ѓорче Петров се одржа Државното првенство во екипна конкуренција за пионери во категорија У 15.

 

Пласман машка конкуренција:

 

 1. ППК Крива Паланка
 2. ППК Струмица
 3. ППК Винспин – Виница
 4. ППК Крушево

 

 

Пласман женска конкуренција:

 

 1. ППК Крива Паланка
 2. ППК Крушево
 3. ППК Астраион Мега Спин – Струмица
 4. ППК Крушево (втора екипа).

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи