Половина литар маслиново масло продадено за 5.620 долари во Турција

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Половина литар масло од маслиново дрво старо 1.800 години беше продадено на аукција во турскиот град Измир за цена од 5.620 долари. Купувачот е локален бизнисмен, пишува „Хуриет дејли њуз”.

 

Дрвото старо 18. векови, е познато под името „Умај нине” (баба Умај, туранската божица на плодноста).

 

На настанот беа понудени уште 150 шишиња најразлични видови масла, со вкупна вредност од 47.750 турски лири (8.955 долари), изјави Тунч Сојер, градоначалник на општината Сеферихисар во Измир.

„Сите приходи од наддавањето ќе бидат донирани за ученици во областа“, нагласи Сојер.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи